Sıkça Sorulan Sorular

Bastırmak istediğim tasarım baskı kriterlerine uygun mu?
Ofset baskıya gönderilecek bir tasarımsa, Tasarladığınız dosyanın renk kodu CMYK ve çözünürlüğü 300 Dpi olmalıdır. Dosya uzantısı ise PDF olmalıdır. Diğer formatlarda gönderilen işlerde özel bir yazı karakteri kullanılmışsa yazılar convert edilmelidir.

M GRUP bünyesinde tasarım yapılıyor mu?
Evet M Grup bünyesinde tasarım yapılıyor. Sanat yönetmenimizin eşliğinde uzman tasarım ekibimizle firmanız için gereken her türlü (ofset baskı) katalog, broşür, kurumsal kimlik tasarımı (antetli grubu, dosya, cd yüzü, cd kabı…), ambalaj tasarımı (Flekso baskı) üzerine her türlü ihtiyaca yönelik tasarım yapılmaktadır.

M Grup bünyesinde yer alan hizmetler nelerdir?
Profesyonel ekibimiz ile fotoğraftan hareketli görüntüye, tasarımdan baskıya her türlü tanıtım ihtiyacınıza yönelik çalışma yapılmaktadır.

Flekso baskıda bilinmesi gereken püf noktalar:
Flekso baskıda degradeli renkler yerine düz renkler ya da spot renkler tercih edilmeli ve ambalajın katlama paylarına dikkat edilmelidir.

Gıda etiketlerinde yazı boyutlarına dikkat edilmelidir. Ambalaj ya da kapların en geniş yüzeyi 80 cm2 den fazla ise, harfler 1.2 mm den küçük olamaz. 80 cm2 yi geçmiyorsa, 0.9 mm den küçük kullanılamaz.

Ofset baskı hazırlık aşamaları nelerdir?
Dosyanızın Renk modu CMYK ve çözünürlüğü 300 dpi olmalıdır.
İnce siyah yazılar ve çizgiler tek renkten oluşmalı overprintfill fonksiyonu aktif hale getirilmelidir.
Baskıya gönderilen dosyaların formatı PDF olmalıdır.
Özel yazı karakteri kullanılmışsa yazılar path haline getirilmelidir.

RGB? CMYK? OGB? PANTONE?
CMYK: C (cyan) M (magenta) Y (yellow) B (black) kelimelerinin kısaltılmasından oluşur. Bu renkler baskıda kullanılan 4 temel renktir. Bunların dışında özel renk kullanılmak istenirse pantone kataloglarından seçim yapılarak ek renkler elde edilebilir.

Örneğin bir tasarımda sadece turuncu kullanıldı diyelim. Bu o işin (M) magenta ve (Y) yellow renkleri kullanarak basılacağı anlamına gelir.

RGB: Doğadaki renklerin üç ana renk karışımından ouştuğu varsayarak ( R) red (kırmızı), (G) green (yeşil) ve (B) blue (mavi) kelimelerinin kısaltmasıdır. RGB modelinde bu üç rengin karışımından tüm renkler oluşur. Dijital kameralar, tarayıcılar ve monitörler bu renk modelini kullanır.

OGB: 7 renk baskı yani CMYK’ya ek olarak (O) Orange (turuncu), (G) Green (yeşil), (B) Blue (mavi) renklerini birleştirerek daha fazla ara renk ve gerçeğe daha yakın renkler ve detaylar elde edilebiliniyor. M Grup bir ayrıcalık olan 7 renk baskı sistemini hizmetleri arasında sunuyor.

PANTONE (tire) baskı: matbaacılıkta kullanılan bir renk sistemidir. Bu sistemi kullanarak dünyanın neresinde olsanız aynı sonucu elde edebilirsiniz. Pantone renkleri ayrıca katalog şeklinde basılmış halde bulunur. Katalogdan beğendiğiniz rengin altındaki kodu alıp hazırladığınız tasarımda basılmasını istediğiniz yerle ilişkilendirerek pantone rengini kullanabilirsiniz.