Proje Açıklaması

M GRUP EXTRA

OGBCMYK

Ofset teknolojisi her ne kadar gelişse de, her ne kadar doğru renk’e ulaşılmak için imaj kontrol sistemi kullanılsa da bugüne kadar ofsette 4 renk olarak adlandırılan C(cyan), M(magenta), Y(sarı) ve K(siyah) ana renklerinin farklı oranlarda karışımlarından meydana gelen renk gamutunun müsade ettiği çerçevede baskılar yapılabilmişti. Tabi bu renklere ek olarak altın yaldız, gümüş yaldız gibi göz alıcı renkler ya da refleks mavi, bayrak kırmızı gibi kurumsal renkler zaman zaman 5. renk olarak dahil edilebilmekteydi.

Şimdi M Grup dünyada önem kazanan ve bir ayrıcalık olan 7 renk baskı sistemini hizmetleri arasında sunuyor. Böylece mevcut CMYK’ya O(turuncu), G(yeşil) ve B(mavi) renkleri eklenerek daha çok ara ton, dolayısıyla daha geniş bir renk aralığı elde edilebiliyor.

Bu demek oluyor ki; bu zamana kadar mahrum kaldığımız ara tonlar yüzünden erişemediğimiz, gerçek renkler ve detaylar artık daha erişilebilir. Detayların ve keskinliğin bu nebze iyi olmasının sağlanmasında renklerin yanısıra tram’ın yani nokta değerlerinin de iyileştirilmesi bir diğer husustur.

Farklı dokuları farklı nokta değerleri ile basmak en doğru sonuca ulaştırır. Teknolojimiz sayesinde aynı doküman, aynı sayfa, hatta aynı imaj üzerinde farklı noktalama sistemleri kullanılarak baskı yapabilmek mümkün.

Böylece özellikle kumaş gibi baskı esnasında muare oluşturabilecek objelerin baskıları daha nitelikli olabilecektir.